Dostęp do zasobów archiwalnych
Archiwum KPP Słubice ARCHIWUM KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI w SŁUBICACH usytuowane jest w strukturach Zespołu Ochrony Informacji Niejawnych KPP w Słubicach. Adres siedziby: Archiwum KPP w Słubicach ul. Kazimierza Wielkiego 1, 69-100 Słubice. tel. (95)
ARCHIWUM KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI w SŁUBICACH
podlega pod
Zespół Ochrony Informacji Niejawnych
Komendy Powiatowej Policji w Słubicach
Adres siedziby:
Archiwum KPP w Słubicach
ul. Kazimierza Wielkiego 1
69-100 Słubice
tel. (95) 759 28 20
tel. (95) 759 28 20
Archiwum Komendy Powiatowej Policji w Słubicach podporządkowane jest Komendantowi Powiatowemu Policji. Zasób archiwalny KPP stanowią akta wytworzone przez:
- komórki organizacyjne byłej KRP w Słubicach;
- komórki organizacyjne Komendy Powiatowej Policji w Słubicach - do chwili obecnej.
- jednostki podległe KPP w Słubicach
Dokumentacja wytworzona przez organy bezpieczeństwa państwa, tj. MO do 1954 r. i SB do 3 lipca 1990 r. - zgodnie z zapisem art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu - zostały przekazane do oddziałów Instytutu Pamięci Narodowej Oddział
w Szczecinie i Poznaniu.
Podstawowym zakresem działań archiwum KPP w Słubicach., jest obsługa własnej instytucji, poprzez wykonywanie następujących zadań:
- gromadzenie i ewidencjonowanie dokumentacji,
- wykonywanie usług w zakresie opracowywania kwerend,
- sporządzanie kserokopii dokumentów,
- prowadzenie działalności informacyjnej,
- udostępnienia dokumentacji archiwalnej,
- brakowanie dokumentacji niearchiwalnej o czasowym okresie przechowywania.
Dokumentację zgromadzoną w archiwum KPP w Słubicach udostępnia się do celów:
- służbowych,
- naukowo - badawczych,
- publicystycznych,
- innych.
W celu uzyskania pozwolenia wglądu do akt archiwalnych Policji, należy złożyć pisemny wniosek do Komendanta Powiatowego Policji w Słubicach.
Akta udostępnia się na pisemny wniosek osoby zainteresowanej, który powinien zawierać:
- imię i nazwisko, rodzaj i numer dokumentu tożsamości oraz adres do korespondencji, jeśli zgłoszenie składa osoba fizyczna lub jej upoważniony przedstawiciel;
- nazwę i siedzibę osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej oraz imię i nazwisko, rodzaj i numer dokumentu tożsamości osoby upoważnionej, której mają być udostępnione materiały archiwalne - jeśli zgłoszenie składa osoba prawna lub jednostka organizacyjna;
- określenie materiałów archiwalnych oraz tematu i okresu ich wytworzenia;
- cel, dla jakiego mają być udostępnione (temat i zakres pracy naukowej).
W przypadku udostępniania akt do celów naukowo-badawczych, od zainteresowanej osoby wymaga się przedłożenia zaświadczenia z uczelni.
Udostępnienie akt dla celów innych niż naukowo-badawcze wymaga od osoby ubiegającej się o ich udostępnienie wykazania swojego interesu prawnego.
Wiadomości uzyskane z udostępnionej dokumentacji nie mogą być wykorzystane w sposób lub celach naruszających obowiązujące prawo.
Dokumentację udostępnia się, jeśli nie zawiera ona informacji niejawnych i nie wymaga ochrony przepisami ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. Nr 182, poz. 1228), a ich ujawnienie nie naraża na szkodę interesu Rzeczypospolitej Polskiej.
Akta udostępnia się wyłącznie w obecności pracownika archiwum. Miejsce udostępniania dokumentacji obejmującej zasób archiwalny jednostek b. KRP/KPP w Słubicach
, stanowi siedziba Archiwum Komendy Powiatowej Policji w Słubicach., usytuowana w obiekcie przy ul. Kazimierza Wielkiego 1.
Zakres, formę i sposób korzystania z dokumentów archiwalnych określają:
- Ustawa z 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. Nr 38, poz. 173);
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 2008 r. w prawie sposobu i trybu udostępniania materiałów archiwalnych znajdujących się w archiwach wyodrębnionych (Dz. U. Nr 107, poz. 679);
- Zarządzenie nr 45 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 maja 2008 r. w sprawie postępowania z materiałami archiwalnymi i dokumentacją niearchiwalną w archiwach wyodrębnionych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. Urz. MSWiA Nr 9, poz. 42);
- Zarządzanie nr 920 Komendanta Głównego Policji z dnia 11 września 2008 r. w sprawie metod i form wykonywania zadań w zakresie działalności archiwalnej w Policji (Dz. Urz. KGP Nr 16, poz. 95).